Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Giriş Yap

Masaj Salonu
AdSense Reklam Alanı

 

Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları

  • Liste: 29 Mayıs 2017 02:14
  • Bitiş Tarihi: Bu ilanın süresi bitti
Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel1Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel2Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel3Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel4Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel5Diyarbakır Masaj Spa Sauna Salonları - Görsel6

Açıklama

DİYARBAKIR TERMAL MASAJ SAUNA SPA HAMAM SALONLARI

 

Diyarbakır’da ki tarihi dokusunun tamamen korunduğu, şifalı su kaynaklarının bulunduğu mevkilere şirketlerin kurduğu en güzel temizlik ve hijyen koşullarına göre dizayn edilerek Diyarbakır Masaj Salonu içerisinde yer alan, siz değerli Diyarbakırlı halkın her gün ziyaret ederek sizlerde rahatlıkla hizmet edebilecek olan en güzide Diyarbakır Masaj Salonu olarak mutlu son masajı hizmeti de gerçekleştiren sayfamızda ki dilediğiniz günlerde ziyaret edebileceğiniz en özel kurumlar arasında yer almaktadır. Sizler için eşsiz ve mükemmel bir hizmet olan genel olarak da Diyarbakır, Batman, Adıyaman civarlarında ki şifalı su kaynaklarının da eşsiz benzeri olan, her türlü doğal aktivite ile sizleri rahatlatan dilediğiniz gibi eğlenceye çevire bileceğiniz bir tatil ortamına çeviren de sayfamızda ki diyarbakır escort bayan modellerinin de sürekli masaj teknikleri konusunda destek verdiği özel bir Diyarbakır Spa Sauna Hamam Masaj Tesisleri sizler için 7/24 aktif ve hizmet vermektedir.

 

DİYARBAKIR DOĞAL ŞİFALI SU VE MASAJ HİZMETİ

 

Diyarbakır’da ki tesisler arasında oldukça özel bakımlı, günün saatinde ailelerin, hasta yakınlarının ve doğal şifalı suya ihtiyaç duyan herkesin akın akın geldikleri diyarbakır masaj odalarında diledikleri kadar zaman geçire bilmektedirler. Genel olarak uzak doğu masjalarının kremli bir şekilde rağbet gördüğü en keyifli diyarbakır masöz bayanları tarafından gerçekleştirilen böylesine özel bir hizmetten faydalanabilirsiniz.

 

DİYARBAKIR MASAJ SALONU

Diyarbakır Masaj hizmetleri için Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve en önemli illerinden olan Diyarbakır, şifalı sular bakımından pek de zengin sayılmamaktadır. Yine de, Çermik ilçesinde bulunan tarihi hamam bu boşluğu doldurmakta ve bütün bir yıl boyunca şifa arayan hastalarla dolup taşmaktadır.

 

Çermik Kaplıcası: Diyarbakır’a 94 kilometre uzaklıktaki Çermik ilçesindedir. İlçenin 3 kilometre kadar doğusuna düşer. Denizden yüksekliği 600 metre olup, ‘Çermik Hamamı’ ya da ilk kez Selçuklular tarafından yapılıp işletildiğinden, yapımcısının anısına ‘Belkıs Hatun Kaplıcaları’ diye de anılmaktadır.
Kaplıcanın bulunduğu yer bağlık ve bahçeliktir. Suyunda iyot ve brom iyonlarının bulunması ve sıcaklığının normal düzeyde olması nedeniyle, özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden doğrudan doğruya kullanılabilen ender sulardandır.

 

Kükürtlü ılıca ve içmeler grubunda incelenen kaplıcanın suyu; bikarbonat, sodyum, klorür, bromür ve hidrojen sülfür içerir. Temperatürü 48°C, pH değeri 7.4, radyoaktivitesi 2.37 emandır. Banyo tedavisi; iltihaplı romatizmalarda, nevrit, po-linevrit, çocuk felçleri ve kadın hastalıklarında kronik send-romlarda, serpintileme ve buğu tedavisi ise; üst solunum yolları hastalıkları ile deri hastalıklarında önerilmektedir. Damar sertliği ile damar tıkanıklığına iyi geldiğine dair halk arasında yaygın bir kanı varsa da, bu konuda yeterli bilimsel bulgu tespit etmek mümkün olamamıştır.

Çermik Hanlamı’nın suyu, total mineralizasyonu 1 gram civarında olan oligometalik bir sudur. Temperatürü yüksektir. Bu özelliklerinden dolayı sedatif etki gösterir, içeriğinde kalevi katyonlarla klor ve bikarbonat anyonları hâkimdir. Ancak asıl etken unsur kükürtlü hidrojendir. Termalitesinden sedatif etki alan bu tür sular, bilindiği gibi, içerdikleri kükürt nedeniyle üst solunum yollarının kronik iltihaplarında ve iltihaplı romatizmalarda, kadın hastalıklarında, kronik send-romlarda kullanılabilir. Sedatif ve antienflamatuvar etkisi ve yüksek debi kapasitesiyle çevrenin gereksinimlerini karşılayabilecek durumdadır.

 

Selçuklu döneminden kalma Eski Hamam, iki genel havuzlu ve sekiz kurnalıdır. Yeni Hamam’da da iki havuz ve on sekiz adet sıra banyo vardır. Havuzlar kadın ve erkekler arasında eşit olarak paylaşılmıştır. Çermik Kaplıcası’nda, özel serpintileme ve buğulama odalarının yapılması halinde çok daha yararlı hale geleceği kuşkusuzdur. Sosyal tesisleriyle her türlü ihtiyacı karşılayabilecek durumdaki kaplıcanın, toplam yatak kapasitesi 500 civarında olan 4 adet oteli bulunmaktadır.

 

Diyarbakır ilinde; Çermik ilçesindeki Çermik Kaplıcası’nın dışında, Çınar ilçesinin Doğan köyünde bulunan Göksu Şifalı Suyu ile Hani ilçesinin 3 kilometre güneyinde yeralan Ankaris Şifalı Suyu da, adından söz edilebilecek değerde maden sularıdır. Özellikle Ankaris içmesi, sarılık hastalığına ve karaciğere iyi gelmekte, böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

İtalya kaplıcalarından sonra nitelik bakımından dünyada ikinci olan “ Çermik Kaplıcası” iltihaplı romatizmalar, çocuk felçleri, nevrit, polinevrit,  kadın hastalıkları sendromlarında;  koklama ve serpintileme tadavisi,  üst teneffüs yolları hastalıkları ve deri hastalıklarını şiddetle tedavi etmektedir. Yapılan incelemelere göre kaplıcanın suyu 48 derece sıcaklığında olup kükürtlü ve radyoaktiftir.  Asıl özelliği ise bileşiminde bromür iyonu ve iyodür bulunmasıdır.

Çermik’e Çermik özelliğini kazandıran ona ismini veren, yapılış tarihi ve sıcak suyun ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Kaplıcanın suyunun çok eskiden beri mevcut olduğu ve kaplıcanın daha sonra inşa edildiği, ilçede halk arasında anlatılan efsaneden anlaşılmaktadır. Bu efsaneye göre:

“Güney Doğu Anadolu’da hüküm süren Acem Kralı’nın Melike Belkıs adında güzel bir kızı varmış. Bu kız bir gün hastalanmış ve vücudunda birtakım yaralar çıkmıştır. Zamanın hekimleri, Melike Belkıs’ı tedavi etmek için çok çaba sarf etmişler, gerekli ilaçları kullanmışlar, fakat bir türlü hastalığının tedavisi mümkün olmamıştır.

Zamanla Melike Belkıs’ın vücuduna kurtlar düşmüş ve çok pis kokular gelmeye başlamıştır. Öyle ki pis kokulardan Melike Belkıs’ın bulunduğu saraya girilmez olmuş. Kral bu durum üzerine kızını saraydan çıkarmış ve yanına muhafızlar vererek, ormana terk etmiştir. Melike Belkıs ormanda geze geze bugünkü kaplıcanın bulunduğu yere gelmiş ve sıcak suya rastlamıştır. Yorgunluğunu gidermek için ayaklarını sıcak suyun içine bırakmıştır. Bir müddet sonra vücuduna su değen yerleri soyulmaya ve iyileşmeye başladığını görünce, bu sıcak suda bir müddet daha yıkanmış ve tekrar eski sağlığına kavuşmuştur.

Melike Belkıs’ın yanındaki muhafızlar, bu mutlu haberi hemen saraya iletmişler, bunun üzerine kral işin aslını öğrenmek için yanına ustalarını da alıp gelerek bugünkü “Büyük Paşa” denilen kısmın üzerini yaptırarak kaplıca (hamam) şekline getirmiştir.

Bu efsaneye göre kaplıcanın Arapların Çermik’i fethinden önce inşa edildiği anlaşılmaktadır. Çermik sıcak su kaynağının ise, çok daha eskiden var olduğunu (498) ve bir ara kuruduğu, Yukarı Dicle ve Fırat Bölgesinin en iyi yerli kaynağı olan Amidli Mar-Yeşuva’nın “Vakayinamesi”’nden öğreniyoruz.

Çermik’te bulunan kaplıcalar iki kısım olup, Hamambaşı ve mevkiinde bulunan ve arşiv kaynaklarında “Kudret Hamamı” diye zikredilen bölüm ortaçağdan kalmadır.

İlçe merkezindeki “Saray Hamamı” denilen yer ise 16. yy. burada yaşayan “Beyler” tarafından yaptırılmıştır. O zaman ısıtma su ile işletilen bu bölüm, bir ara 3 km uzaklıktaki kaplıcalardan borular vasıtasıyla getirilen yer altı sıcak suyu ile çalıştırıldı. Ancak şu anda kaderine terk edilmiş vaziyette bulunmaktadır.

Çermik’te kaplıcalarla ilgili olarak bir çok kez haziran ayında “Melike Belkıs” şenlikleri adı ile festival düzenlenmektedir. Adını kurucusunun isminden alan bu şenliklerin geleneksel hale getirilmesine, ilçe kültürüne ve turizmine faydalı olması için çalışılmaktadır.

Kaplıcanın Mevcut Durumu:

Kaplıcalar Belediye tarafından işletilmektedir. “Büyük Paşa” ve “Küçük Paşa” denilen tarihi hamamların yanında iki adet localı ve bir adet “Özel Aile Kabinleri” olmak üzere beş ayrı binada hizmet verilmektedir. Çevresinde birçok turistik amaçlı otel ve pansiyon bulunmaktadır. Yaklaşık 800 yatak kapasitesi ile yılda 250.00-300.00 ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Büyük Paşa Hamamı’nda; 1, Küçük Paşa Hamamı’nda 1, erkeklere ait localarda 1, kadınlara ait localarda 1 olmak üzere toplam 4 adet havuzu bulunmaktadır. Havuzlar müşterek kullanılmaktadır. Ziyaretçilere gerekli olan hizmetler sunulmaktadır.

Kaplıcanın Özellikleri:

Kaplıca suyunun grubu sodyumlu, bikarbonatlı klorlu sülfatlı, iyotlu, bromürlü, iyodürlü ve kükürtlüdür. 48 0C olup radyoaktivitesi 10 Eman Ph değeri 7.6’dır. Banyolara çok elverişlidir. Ancak içmelere elverişli değildir.

Kaplıca Suyundan Şifa Bulan Hastalıklar:

Çermik Kaplıcaları iltihaplı romatizmalar nevrit, polinevrit, çocuk felci kadın hastalıklarının kronik sendromları koklama ve serpintilerine ile de üst teneffüs yolları hastalıklarında çok iyi sonuçlar alındığı tıbbi araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Kaplıcadan Yararlanma:

Çermik Kaplıcası dört mevsim hizmete açıktır. Ancak tedavi amaçlı kullanımı genellikle Haziran, Eylül ayları arasında yoğunluk kazanmaktadır. Tavsiye edilen kullanım süresi 21 kür’dür. Kaplıca bölgesinde bulunan Dicle Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı birimine sevkli gelen hastalara gerekli tıbbi müdahale de yapılmaktadır. Kalp yetmezliği olan hastaların doktor tavsiyesi olmadan kaplıcaya girmesi risklidir.

GENEL DURUM

Termal Kaplıcaları ile ünlü Yeşil Çermik ilçemiz Diyarbakır’a 90 km mesafededir. Dört yanı yüksekliklerle çevrili olan ilçe toprakları Güney Torosların güney eteklerinden başlar ve güneye doğru alçalır. Heykel Dağı eteklerine kurulu ilçede karasal iklim hüküm sürer. Denizden yüksekliği 710 m, yüzölçümü 1032 km2’dir.

Halkın geçimini çiftçilik, hayvancılık, bağcılık , ve küçük el sanatları ile sağladığı ilçenin diğer bir ekonomik faaliyeti de Kaplıcalara bağlı olarak gelişen otel, pansiyon ve lokanta işletmeciliğidir. Çermik’teki  birçok tarihi yapılar ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Bunlardan Haburman Köprüsü, Çermik Kalesi, Ulucami, Çeteci Abdullah Paşa Medresesi, Eski Saray ve Hamamı sayılabilir.

KONAKLAMA

İlçenin 3 km uzaklığında bulunan kaplıcalar mevkiinde birçok otel ve pansiyon bulunmaktadır. Burada her bütçeye uygun barınma olanağı mümkündür.

Anahtar: diyarbakır masaj, diyarbakır şifalı sular, diyarbakır termal oteller, diyarbakır sauna, diyarbakır hamam, diyarbakır spa masaj, diyarbakır duş, diyarbakı masaj bayan, diyarbakır escort, diyarbakır masöz,

Listing ID: 39959275ba391059

Report problem

Processing your request, Please wait....

Yorum Yaz

Yorum yapmak için giriş yapın.