Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Giriş Yap

Masaj Salonu

 

Masaj Yapılacak Bölge

 • Liste: 3 Haziran 2021 21:43
 • Bitiş Tarihi: 33 gün, 8 saat

Açıklama

EN İYİ MASAJ YÖNTEMLERİ VE MASAJ BÖLGESİ NERESİ ?

 

Masaj vücudunuz için inanılmazdır. Ayrıca, eğer vücudunuzun bu bölgelerine masaj yaparsanız, çeşitli faydalar göreceksiniz ve hatta kendiniz tek başınıza bile yapabilirsiniz!

Masaj yapmak deyince, muhtemelen sırt ve omuz bölgenizden kulunçların ve gerginliğin gitmesini hayal ediyorsunuzdur. Fakat masajı doğru alanlara uygularsanız, tüm faydalarından yararlanabilirsiniz. Masaj yapmak için hangi bölgelerin uygun olduğunu bilmek ister misiniz? O halde okumaya devam edin!

Masaj yapmak, günlük stresi ortadan kaldırabilir, sırt ağrılarınızı azaltabilir, sizi anksiyeteden kurtarabilir ve sıvı tutulumunu hafifletebilir. Bunlar masajın faydalarından sadece birkaçıdır.

Başka birine masaj yapmak için eğitim ve pratiğe ihtiyacınız olduğu doğru olsa da, en azından belirli hareketlerle kendi yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

 • Doğru bir masaj için, öncelikle rahat olmanız gerekir. Bu, hem odanızın hem de kullandığınız yatak veya koltuğun hoş bir yer olması gerektiği anlamına gelmektedir.
 • Ayrıca, masaj yapılan kişi için sıcaklığın doğru olduğundan emin olun.
 • Eğer masaj yapılan kişi alerjik değilse ve sert bir kokudan rahatsız olmuyorsa, alanı mum kullanarak aydınlatabilirsiniz.
 • Lavanta gibi rahatlatıcı bir kokuya sahip bazı tütsü veya esansiyel yağlar da seçebilirsiniz.
 • Ortam müziğini unutmayın! Sözsüz şarkılar, rahatlama veya meditasyon için enstrümantal çeşitliliği olan şarkıları seçin. Doğa seslerini taklit eden temalar (yağmur, okyanus dalgaları, şelaleler, kuşlar, vs.) seçebilirsiniz.
 • Aynı zamanda özel yağlar da gereklidir. Bunlar mağazalarda satıldığı için elde edilmesi kolaydır.
 • Masaj yapılan kişinin cildinin hassas olup olmadığını veya özel bir yağ türü satın almanız gerekip gerekmediğini kontrol edin. En hafif seçenek badem ve jojoba yağıdır. Hatta bebe yağı bile kullanabilirsiniz.

 

Stres bugünlerde, insanların en çok yakındıkları konulardan biridir. Yaşam tarzınız, gürültü, sorumluluklar ve diğer durumlar yoğun fiziksel ve duygusal gerginliğe yol açabilir ve yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürebilir. Kulak masajı yaparak bunu hafifletebilirsiniz, okumaya devam edin!

Stresli yaşayan insanlar, hayatlarını daha ileri derecelerde etkileyecek daha farklı sağlık problemleri de yaşarlar. Örneğin stres; yoğun baş ağrısı, kaygı, titreme, terleme, kas ağrısı, sindirim problemleri, baş dönmesi, sık idrara çıkma ihtiyacı ve benzeri sorunlara yol açar.

Stresin, günlük yaşantımızın bir parçası haline gelmesinden kaçınmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekse de; her birimiz stresi, hayatlarımızın herhangi bir döneminde, herhangi bir seviyede yaşadık veya yaşayacağız. Eğer kendinizi sık sık stresli hissetmeye başlarsanız, daha ciddi durumların oluşmasının önüne geçebilmek için, doktorunuzla görüşmelisiniz.

Stres ve kaygıyı kontrol etmek amaçlı birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Pek çok insan bu tekniği bilmese de, kulağınızdaki belirli bir bölgeye uygulayacağınız masaj, anlık olarak stresi rahatlatıcıdır. Bu tekniğin çok bilinmediğini bildiğimiz için, bir sonraki stres atağında kendinizi koruyabilmeniz için, bu konuda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Stresten Kurtulma Amacıyla Kulak Masajı Nasıl Yapılır?

Stresinizi rahatlatmak amaçlı kulak masajına başlamadan önce, uygulamanız gereken çok önemli bir ilk adım vardır. Bu bağlamda öncelikle, gününüzü olumsuz etkileyen ve sergilemiş olduğunuz davranışlardan kaynaklanan negatif duygulardan uzaklaşmalısınız. Duygularınızı bastırmayın, onları sadece bir kenarda bırakmayı deneyin. Böylece; hayal kırıklığına uğramış, sinirli veya huysuz olmanıza sebep olan gerginlik ve stresten uzaklaşmayı deneyebilirsiniz.

Vücudunuzun hangi bölgeleri masaj yapmak içi uygundur?

Tıbbi sebeplerden dolayı masaj yapmanız gerekebileceği gerçeğinin yanı sıra, her gün ağrı ve sancıları gidermek için spa benzeri bir ortamda 30 veya 45 dakika masaj yapmak hiç de canınızı acıtmaz.

Ancak normal bir vücut masajının vücudunuzun bazı kısımlarına erişemediğini ve bu bölgelere evde kendiniz masaj yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Ne olduklarını bildiğinizde ve üzerinde çalıştığınızda, bir daha asla aynı olmayacaksınız ve çok daha rahat ve mutlu hissedeceksiniz! Masaj yaptırmanız gereken bu altı yere dikkat edin:

1. Baş üstü

 • Günümüzde çalışan insanların yarısından fazlası, iş günü sona erdiğinde çok yorgun görünmektedir.
 • Başa yapılan, spesifik olarak başın üstüne yapılan bir masaj hoş bir his verir; çünkü dolaşımınızı aktive ederken kafatası kaslarını rahatlatır.

 

2. Yüz

Yüzünüze yapacağınız masaj sadece genç görünmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi sıkılaştırır ve rahatlamanıza  da yardımcı olur.

Eğer çok stresli veya endişeli iseniz, yüz masajı yapmanızı ya da yaptırmanızı öneririz. Yüz masajı, günlük yorgunluk, endişe veya gerginliği hafifletmek için de yararlı olabilir.

3. Kafatası

Başınızın üzerine yaptığınız bir masajın sağlığınız için yararlı olduğunu zaten belirttik. Bununla birlikte, daha iyi hissetmek için masaj yapabileceğiniz tek yer burası değildir.

Buna ek olarak, stres birikiminin sağlık sorunlarını ve depresyonu nasıl artırdığını kendinize hatırlatırsanız, bunları azaltmak için bir şeyler denemeye değer olduğunu fark edeceksiniz.

Alnınız ile başınızın üzeri arasında yapılan bir masaj, işi aşırı konsantrasyon ve planlama gerektiren kişiler için idealdir. Sürekli sınava giren veya bir bilgisayar ekranının önünde konsantrasyon ve zaman gerektiren işleri olanlar için de mükemmeldir.

Kafatasınıza yaptığınız masaj gerginliğin salınmasına, kötü ruh halinizin ortadan kaldırılmasına ve uyku kalitesinin artırılmasına yardımcı olur. Gerçekten muhteşemdir!

 

 • Masaj Nedir?

 • En Çok Tercih Edilen Masaj Türleri Nelerdir?

 • Hangi Masaj Türü Ne Anlama Geliyor? (Klasik (İsveç) Masaj, Relax Masaj, Antistress Masaj, Medikal Masaj ,Aroma Terapi Masajı, Boyun, Sırt ve Bel Masajı, Spor Masajı, Ayak (Refleksoloji) Masajı, Thai Masajı, Bali Masajı, Derin Doku Masajı, Selülit Masajı, Prenatal Masaj)

 • Masajın Vucuda Faydaları Nelerdir?

 • Masaj Fiyatları Ne Kadar?

 • Masaj Kim Tarafından Uygulanmalıdır?

 • En Çok Tercih Edilen Masaj Yağları Nelerdir?

Bu yazımızda her açıdan masajı irdeleyeceğiz. İnsanların her geçen gün stresinin arttığı ve hem sağlık hem de  rahatlamak için doğal yöntemlere başvurduğu zamanlarda en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan masaj çeşitlerini, kullanılan teknik ve materyalleri her yönüyle ele alalım.

A. Masaj Nedir?

Masaj terapisinin dünyadaki kültürlerde uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Günümüzde insanlar sağlıkla ilgili çeşitli amaçlar için birçok farklı masaj terapisi kullanmaktadır. Birçok ülkede, masaj terapisi, bazı geleneksel kullanımlara rağmen, tamamlayıcı ve alternatif tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Masaj, kısaca vücut yüzeyinde el, elektrik, su aracılığıyla çeşitli işlemler yapma biçiminde, iyileştirme ve bakım yöntemi olarak tanımlanabilir. Elbette bu işlemi yaptırırken güvenilir bir masaj salonu bulmak da oldukça önemlidir.

 B. En Çok Tercih Edilen Masaj Türleri Nelerdir?

 En çok tercih edilen masaj türlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Klasik (İsveç) Masaj

 2. Relax Masaj

 3. Antistress Masaj

 4. Medikal Masaj

 5. Aromaterapi Masaj

 6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı

 7. Spor Masajı

 8. Ayak (Refleksoloji) Masajı

 9. Thai Masajı

 10. Bali Masajı

 11. Derin Doku Masajı

 12. Selülit Masajı

 13. Prenatal Masaj

masaj-nedir

C. Hangi Masaj Ne Anlama Geliyor?

1. Klasik (İsveç) Masaj Nedir?

İsveç masaj terapisi, çoğu insan için masaj denildiği zaman akla ilk gelen yöntemdir. Günümüzde en çok bilinen masaj tipi olarak İsveç masaj tekniğinin temel hedeflerinden biri, tüm vücudu gevşetmektir. Bu yöntem, kasları kalbe dönen kan yönünde uzun kayma darbeleriyle ovalayarak gerçekleştirilir. Ancak İsveç masaj terapisi rahatlamanın ötesinde farklı yararlar da içerir. İsveç masajı, kandaki oksijen seviyesini arttırmak, kas toksinlerini azaltmak, tansiyonu arttırmak ve gerginliği kolaylaştırmak için esnekliği arttırmada son derece faydalıdır.

Ulusal Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Merkezi tarafından yürütülen ve The New York Times’ta yayınlanan bir araştırma, 45 dakikalık İsveç masajı alan gönüllülerin, stres hormonu kortizol ve arginin vasopressin-a düzeylerinde anlamlı düşüşler yaşadığını tespit etti. Gönüllülerde ayrıca bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücrelerinde ve bağışıklık hücrelerinde soğuk algınlığı ve grip ile mücadeleye yardımcı olabilecek lenfositlerin sayısında bir artış da gözlenmiştir.

İsveç masaj teknikleri arasında eller ve avuç içi tarafından uygulanan dairesel basınç, sert yoğurma, vurmalı vuruş, bükme ve germe sayılabilir. İsveç masaj seansınız öncesinde ve sırasında, profesyonel masaj terapistinizle iletişim teşvik edilir, böylece masajınız ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilir.

2. Relax Masaj Nedir?

Bu masaj tedavisi stres atmak, gevşemek ve rahatlamak için mükemmel bir yoldur. Hafif, akıcı vuruşlar ve yüksek kaliteli yağ kullanarak, masaj terapistiniz kaslarınızı dikkatlice serbest bırakacak ve sinir sisteminizi sakinleştirecektir. Kendiniz küçük bir bakıma ihtiyaç duyarsanız nazik ve besleyici olan bu masajı tercih edebilirsiniz.

Yüksek stres yaşayan herkes bu tedavinin faydalarını hissedecektir. Bir akşam, hafta sonu ya da ne zaman kendinize zaman ayırırsanız tercih edebileceğiniz  bu hafif masaj:

Relax masajın faydaları:

 • Merkezi sinir sistemini sakinleştirir.

 • Bir rahatlık ve güven hissi verir.

 • Vücuttaki kortizol seviyelerini azaltır, stresi azaltır.

Tamamen rahat olmanızı sağlamak için tedavinizi alacağınız odadaki ışık ve sıcaklığı profesyonel, sertifikalı masaj uygulayıcınız ayarlayacaktır. Terapistiniz, hafifçe gerginlik alanlarını serbest bırakmak için yatıştırıcı, yüksek kaliteli yağ kullanacaktır.

3. Antistress Masaj Nedir?

Stres önleyici masaj, sırtın tedavi edici masajı ile rahatlama masajının birleşimidir.

Stresi hafifletmeye yardım etmenin yanı sıra, anti-stres masajı dengeyi sağlamak, aynı zamanda gerginliği ve ağrılı koşulları gidermek için kullanılır.

Klinik çalışmalar düzenli masajın sadece stres vücudunu rahatlatmakla kalmayıp, düşük bağışıklık sistemini de engellediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin genel işlevini geliştirdiğini, serotonin salgılanmasını arttırdığını ve ilk satır olan hücrelerin sayısını artırdığını göstermiştir.

Stres önleyici masaj, kronik hastalığı olan insanlarda ağrıyı gidermenin ve azaltmanın doğal bir yolu olarak kullanılır. Rahatsızlık, uyku kalitesi birçok sorundan kaynaklanır ve bu masaj uykusuzluk için en iyi “ilaç” lardan biridir. Bu masaj, hormonal stresi, kortizolü azaltır, bu da gerginliğin ve gerginliğin azalmasını önemli ölçüde etkiler. Bu masaj için aromaterapi etkisine sahip özel anti-stres yağları kullanılır, çünkü rahatlama açısından merkezi sinir sistemini koku alma duyusuyla uyarırlar.

 4. Medikal Masaj Nedir?

Geleneksel masajın aksine, tıbbi masaj, doktorun tedavi planının bir parçası olarak belirli bir tıbbi tanıya odaklanır ve karpal tünel sendromu ve migren gibi çeşitli hastalıklar için önerilebilir. Kendine özgü bir masaj tarzı değildir, ancak kişiye özgü tıbbi hedeflere ulaşmak için pratikte çeşitli masaj tekniklerini uygulanır.

Hastalar çok sayıda kronik problem için daha büyük bir fizik tedavinin bir parçası olarak tıbbi masaj yaptırabilirler. Otururken bel veya boyun ağrısı çeken bir çalışandan, spor yaparken kas çeken bir sporcuya, uygulama yerelleşmiş sorunları tedavi etmek için genel masaj yöntemlerini kullanır. Alanda eğitim, germe noktası terapisinin yanı sıra gerdirmeyi de içerebilir. İlgili soruna göre farklı masaj teknikleri masaj salonunda uygulanacaktır.

sırt-boyun-masajı

5. Aromaterapi Masaj Nedir?

Aromaterapi masajı, masaj yağı veya esansiyel yağlar (yüksek konsantre bitkisel yağlar) içeren losyon kullanan İsveç masaj terapisidir. Aromaterapi masajı sırasında, bu esansiyel yağ moleküllerini hem kokluyor hem de masaj yoluyla cildinize çekiyorsunuz. Bu masajın beyin sinir sistemini etkilediği bilinen bir bölge olan limbik sistemi etkileyerek zihninizde ve vücudunuzda faydalı değişiklikleri sağladığı düşünülmektedir.

Aromaterapide kullanılan her uçucu yağın farklı özelliklere sahip olduğu söylenir. Örneğin, bir kısmı sakinleşir ve diğerleri enerjik ve rahat hissetmenizi sağlar.

Yaygın olarak kullanılan bazı aroma terapi masaj yağları ve bunların özellikleri:

 • Sakinleştirici: papatya, lavanta ve sardunya yağı

 • Canlandırıcı: ylang-ylang, adaçayı adaçayı, gül ve neroli yağı

 • Enerji verici: biberiye yağı

 • Arındırma: okaliptüs, çam ve çay ağacı yağı

Neredeyse her masaj kliniğinde veya spa’da aromaterapi masajı bulabilmenize rağmen, tedavi tarzı, kişiselleştirme derecesi ve uçucu yağların kalitesi çok değişir.

Birçok masaj terapistinin önceden karıştırılmış bir veya daha fazla karışımı vardır ve sağlık kaygılarınıza dayanarak karışımı seçer. Gevşeme ve stres atma için yapılan bir masaj muhtemelen lavanta esansiyel yağını içerirken, canlandırıcı bir masaj biberiye esansiyel yağı içerebilir. Terapistiniz çeşitli karışımları koklamanızı isteyerek sizi seçim sürecine dahil edebilir.

6. Boyun, Sırt ve Bel Masajı Nedir?

Bu masaj türü genellikle tutulmalara ve fıtıklara karşı, destek tedavi olarak tercih edilir. Bu nedenle doktor kontrolü ve tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulan programa göre uygulanır.

Genellikle uykusuzluk durumlarında ya da ağrı ve tutulmalarda baş masajı tavsiye edilir. Migren gibi kronik rahatsızlıklarda da rahatlatıcı yağlarla birlikte baş masajı uygulanır.  Boyun masajı da yine benzer şikayetlerle gelen hastalara uygulanır. Ancak yine hassas bölge olan omuzda, masaj uygulayıcınızın sertifikalı olması, bilgi sahibi olması oldukça önemlidir. İlgili hareketlerin doktor tavsiyesi üzerine uygulayıcılığını da masaj uzmanı gerçekleştirebilir.

Çalışan kişilerde çeşitli nedenlerle omuz tutulmaları, duruş bozukluğundan kaynaklanan ağrılar gibi durumlarda omuz masajı gerekebilir. Bununla birlikte sırt masajı da devam niteliğindedir. Omurgayı rahatlatmak, kasların gevşemesini sağlamak ve daha ergonomik hale gelebilmek için ilgili bölgeye masaj uygulanır.

Bel masajı da masaj salonlarında özellikle fıtık ve benzeri durumlarla uğraşan kişilere uygulanmaktadır. Elbette sağlığı tehdit etmeden doğru noktalara doğru hareketlerle müdahale etmek kişiyi rahatlatmaktadır.

7. Spor Masajı Nedir?

Spor masajı, gevşeme ve ağrı hafifletmeyi desteklemenin ötesine geçer. Vücudun fiziksel aktivite ile ilgili yaralanmalardan kurtarılmasına ek olarak, performansı artırmaya ve yaralanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Spor masajı, özellikle koşucular, bisikletçiler, raket sporcuları ve halterciler için tekrarlanabilir. Bu masaj türü, kas gerginliğinin serbest bırakılmasına yardımcı olur ve daha güvenli bir sonraki egzersiz için doku tamirini ve kas dengesini geliştirir.

ayak-masajı

8. Ayak (Refleksoloji) Masajı Nedir?

Refleksoloji, ağrı ve vücudun herhangi bir yerinde başka faydalar sağlamak için ellere ve ayaklara basınç uygulanmasını içeren bir masaj şeklidir.

Refleksolojinin altında yatan teori, enerji ve vücuttaki enerji kanallarından belirli organlara ve vücut kısımlarına enerjisel olarak bağlanan ayak ve ellerde belirli noktaların veya “refleks alanlarının” olmasıdır. Refleks bölgelerine baskı uygulayarak, bir refleksolojistin enerji tıkanıklıklarını giderdiği ve ilgili vücut bölgesindeki sağlığı arttırdığı söylenir.

Refleks alanlarına ve bunlara karşılık gelen vücut kısımlarına bazı örnekler:

 • Baş bölgesi ayak parmaklarının uçlarında

 • Kalp ve göğüs ayak topuğunun etrafında

 • Karaciğer, pankreas ve böbrek ayak kemerinde

 • Bel ve bağırsaklar topuğa doğu

Refleksolojinin kökleri eski Mısır ve Çin’e geri dönmesine rağmen, kulak, burun ve boğaz doktoru William H. Fitzgerald, 1915’te bu “bölge tedavisi” kavramını ortaya koydu. Amerikalı fizyoterapist Eunice Ingram, 1930’larda bölge teorisini daha da geliştirdi. Refleksologlara göre, refleks noktalarına baskı, sinir sistemini dengelemeye yardımcı olur ve ağrı ve stresi azaltmaya yardımcı olan endorfin salınımını uyarır.

9. Thai Masajı Nedir?

Geleneksel İsveç masajınızdan bir değişiklik yapmak için Thai masajı tam da aradığınız şey olabilir. Masaj yağlarını kullanan ve masaj masasında uygulanan masajların aksine bu tür, tamamen yerinizde yastıklıyken genellikle yerdeki yastıklı bir minder üzerinde yapılır.

Daha popüler masaj formlarına özgü rahatlatıcı kayma ve yoğurma hareketleri yerine, Thai masajı, gerginliği azaltmak ve esnekliği ve hareket aralığını arttırmak için germe, çekme ve sallama teknikleri kullanır. Bu yüzden bu masaj türüne “tembel kişi yogası” da denir.

Terapist, sizi yoga tarzında uygun şekle taşımak için ellerini, dizlerini, bacaklarını ve ayaklarını kullanır ve ayrıca derin kas sıkışması, eklem hareketliliği ve akupressür uygular. Thai masajı ayrıca, eski Asya kültürüne göre, vücuttaki ince enerjik alanı tedavi eden enerji çalışmalarından da yararlanır. Bu enerjinin akışındaki tıkanmaları, eksiklikleri ve dengesizlikleri düzeltir ve bunun ardından müşterinin sağlığını iyileştirdiğine inanılır.

10.  Bali Masajı Nedir?

Bali masajı, tam vücut, derin doku, bütünsel bir tedavidir. Bali masajı, vücudunuzun etrafındaki kan, oksijen ve “qi” (enerji) akışını teşvik etmek ve rahatlama hissi, sakin ve derin bir rahatlama hissi vermek için hafif gerilmeler, akupunktur, refleksoloji ve aromaterapi kombinasyonunu kullanır. Bali masajı, cildin yuvarlanması, yoğrulması ve inmesi ve uçucu yağların aromalarıyla birlikte basınç noktası uyarımı gibi çeşitli teknikler kullanır.

Bali masajı, çeşitli masaj tekniklerini tecrübe etmek, rahatlamak için yardıma ihtiyaç duymak ya da biraz düşük hissetmek istiyorsanız, tercih etmek için iyi bir tedavi yöntemidir. Tutumlu bir rahatlama masajı olan bu tedavi sakinleşmenize yardımcı olacaktır, ancak dolaşımınızı artıracak ve fiziksel sorunları gidermek için düğümlü dokuyu hedef alacaktır.

Bali masajı genellikle masaj koltuğunda yapılır, ancak yer yatağında da yapılabilir. Aromaterapi, Bali masajının önemli bir bölümünü oluşturur. Kokulu masaj yağı kullanımı çok etkili olabilir, esansiyel yağların aroması zihni rahatlatır. Masaj yağı ayrıca masaj darbelerinin akıcı ve sürtünmeden arındırılmasına yardımcı olur ve bu da daha rahat bir tedavi sağlar.

Derin, düğümlü doku ve kas hasarı üzerinde çalışmak için terapist masaj sırasında oldukça derin baskı kullanabilir. Terapistiniz ayrıca, gerginliği azaltmak ve cilt yüzeyine daha yakın olan kaslardaki dolaşımı iyileştirmek için uzun, hafif vuruşlar ve yoğurma kullanacaktır. Seanslar genellikle yaklaşık bir saat sürer.

11. Derin Doku Masajı Nedir?

İsveç ve Bali masajlarının yeterli gelmediği durumlarda derin doku masajı uygulaması tercih edilir. Kulunç ya da kas tutulması gibi durumlarda sert basınç uygulanması gereken vakalarda derin doku masajı uygulanır. Bu sayede kasların esnemesi ile ağrılı şikayetlerin giderilmesi hedeflenir.

Düşük tempoda uygulanan masajın basıncı ise yüksektir. Bu sayede yanlış hareketten, stresten ya da benzer durumlardan dolayı kilitlenen noktaların açılması ve rahatlaması sağlanır.

12.  Selülit Masajı Nedir?

Selülit, cildin orta katmanına taşan konsantre bir yağ hücresi topluluğudur; burada estetik olmayan, çukurlu bir cilt yüzeyi oluşturmak için bağ dokusunu çekerler.

Bir selülit masajı, dolaşımın ve besin alanlarının sorunlu bölgelere akmasını sağlamak için vücudun farklı kısımlarını yoğurarak ve farklı metotlarla masaj hareketleri yaparak selüliti azaltmayı hedefler. Düzenli masaj bu bölgedeki dokuların daha fazla bozulmasını önlemeye yardımcı olur ve hem ağrıyı hem de şişliği azaltır.

Bu profesyonel ve kişisel masaj teknikleri ve rutinleri tek başına selülitinizi tamamen ortadan kaldırmayacaktır, ancak önemli yaşam tarzı değişiklikleri de yaparsanız bu sorundan kurtulabilirsiniz.

13. Prenatal Masaj Nedir?

Araştırmalar, masajın vücudunuzdaki stres hormonlarını azaltabileceğini ve kaslarınızı gevşetip gevşetebileceğini gösteriyor. Ayrıca masaj, hamileyken çok önemli olan kan akışını artırabilir ve lenfatik sisteminizin toksinleri vücudunuzdan akıtarak en yüksek verimlilikte çalışmasını sağlar.

Hamilelik sırasında düzenli doğum öncesi masajları sadece rahatlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uykusuzluk, eklem ağrısı, boyun ve sırt ağrısı, bacak krampları ve siyatik rahatsızlıklarını da hafifletebilir. Ek olarak, el ve ayaklarınızdaki şişliği azaltabilir, karpal tünel ağrısını hafifletir ve baş ağrıları ve sinüs tıkanıklığını azaltır. Bazı bilimsel çalışmalara göre, masaj ilaç kullanmadan da depresyonu kaldırabilir.

Prenatal masajlar, hamilelik sırasında geçirdiğiniz anatomik değişikliklere uyarlanır. Böylece klasik masajdan farklı olarak büyüyen karnınıza göre konumlandırılırsınız. Doğum öncesi masaj sırasında bacaklarınızda derin dokunun çalışmasını beklememelisiniz. Nazik basınç güvenli olsa da hamileler kan pıhtılarına karşı hassastır. Bu nedenle herhangi bir tehlike oluşmaması için böyle bir uygulama yapılmaz. Masaj uygulayıcınızla da bu anlamda iletişimde kalmanız rahatlamanızı ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

 C. Masajın Vücuda Faydaları Nelerdir?

Masaj genellikle tamamlayıcı ve bütünleştirici tıbbın bir parçası olarak kabul edilir. Çok çeşitli tıbbi durumlar için standart tedavilerin yanı sıra masaj tedavisi giderek daha fazla önerilmektedir.

 Masajın yararları üzerine yapılan çalışmalar stres, ağrı ve kas gerginliğini azaltmada etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir. Masajın faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bazı çalışmalar aşağıdaki gibi rahatsızlıklarda masajın da yararlı olabileceğini buldu:

 • Kaygı

 • Sindirim sistemi rahatsızlığı

 • Fibromiyalji

 • Baş ağrısı

 • Strese bağlı uykusuzluk

 • Miyofasiyal ağrı sendromu

 • Yumuşak doku soyları veya yaralanmaları

 • Spor yaralanmaları

 • Temporomandibular eklem ağrısı

 Yukarıdaki gibi belirli durumlar veya hastalıkların tedavisinde sağladığı faydaların ötesinde, bazı insanlar masajdan hoşlanırlar, çünkü masaj yaptırmak genellikle bakım, rahatlık ve bağlantı hissi verir. Avantajlarına rağmen, masaj düzenli tıbbi bakımın yerine geçme amaçlı değildir. Tedavi amaçlı masaj seansları için doktorunuza masaj desteği aldığınızı çalıştığınızı bildirin ve standart tedavi planlarınızı takip ettiğinizden emin olun.

 D. Ortalama Masaj Fiyatları Ne Kadar?

Masaj fiyatları terapistin eğitim seviyesine ve hizmet standartlarına göre değişiklik gösterir. Uygun fiyatlı, güvenilir ve kaliteli masaj hizmetini sertifikalı eğitmenlerden almak için Armut’a göz atabilirsin. 67 TL’den başlayan fiyatlarla 13 çeşit masaj arasından istediğini seçip evinin rahatlığında hizmet alman mümkün.

Cep Telefonum
0552 664 43 28
Listing ID: 53660b91dd65701c

Report problem

Processing your request, Please wait....

Yorum Yaz