Hoşgeldin, ziyaretçi! [ Giriş Yap

Masaj Salonu

 

Masaj Yapmanın Püf Noktaları

  • Liste: 3 Haziran 2021 02:46
  • Bitiş Tarihi: 33 gün, 7 saat
Masaj Yapmanın Püf Noktaları - Görsel1

Açıklama

Masaj Nasıl Yapılır? Püf Noktaları nelerdir?

Yorgun hissedilen anlarda, uzun çalışma sürelerinin sonunda, kasların kasılması ya da yoğun ağrı hissedilmesi durumunda herkesin aklına gelen ilk şey güzel bir masaj oluyor. Vücuttaki yumuşak dokuları uyararak kan dolaşımının hızlandırılması anlamına gelen masaj vücudu, zihni ve iç organları rahatlatmasıyla biliniyor. Bazı eklem ya da kas rahatsızlıklarında tıbbi tedavi yöntemi olarak da kullanılabilen masajda en önemli şey, masajın doğru yapılması gerektiği. Basit ve etkili masaj teknikleri – Rahatlatıcı masaj nasıl yapılır?
Zihnimizi dinlendirmek ya da bedenimizdeki kaslarımızı rahatlatmak için gidebileceğimiz masaj salonları ya da SPA merkezlerinin var olduğunu biliyoruz. Tüm bunların dışında masaj, zaman zaman tıbbın başvurduğu bir yöntem de olabiliyor. Özellikle Uzak Doğu toplumlarında oldukça yayın olan masajın tarihi de epey eskiye dayanıyor.

Masaj uzun yıllardır bilinen ve hem sağlık hem de gevşeme anlamında vücuda fayda sağlayan bir yöntemdir. Masajla vücutta meydana gelen kas tutulmalarını, sertleşmeleri, ağrıları tedavi etmek ve çözmek mümkündür. Özellikle günümüzün stres dolu ortamında biraz rahatlamak ve gevşemek isteyenlerin en sık başvurduğu çözümlerden biri de masajdır.

Masajın, vücuttaki merkezleri ve nereye baskı uygulaması gerektiğini bilen, eğitim almış ve işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Masajın yapılacağı odanın ısısı ne yüksek ne de çok düşük olmalıdır.

Masaj doğru bir teknikle yapıldığında çok faydalı olup doğru sonuçlar verebilmektedir. Ama bilinçsizce ve rastgele yapılan masajlar ciddi tehlikeler oluşturabilmektedir. Başta sakatlanmalar olmak üzere pek çok sıkıntı doğabilir. Bu sebeple araştırmadan her yerden masaj hizmeti almamak, seçici davranmak gerekir.

Kasların, sinir sisteminin ve kan dolaşımının gidişatını düzene sokmak ve iyileştirmek için vücudun belirli noktalarına uygulanan işlem olan masaj, çoğunlukla eller kullanılarak, nadir olarak da destekleyici araçlarla yapılabilmektedir.

Masaj, hem ağrıları dindirir, hem kasları gevşetir, hem tıkanıklıkları açar, hem de vücudu rahatlatarak gevşetir. Tüm bunların ötesinde masajın ödem sebebiyle oluşan şişlikleri giderme, yaralanma sonucu oluşan sakatlıkları iyileştirme, kasları çeşitli aktiviteler öncesinde ısıtarak hazırlama gibi faydaları da vardır.

İyi masaj yapmanın püf noktaları arasında ritim son derece önemlidir. Ritmik hareketler vücudu gevşetir.

Masaj sırasında eller vücut hatlarına ve çizgilerine göre yönlendirilmeli. Masaj yaparken vücudu adeta yonttuğunuzu düşünebilirsiniz.

Vücut masajı sırasında bir elin vücutla tam teması kesilmemelidir. Tüm masajın sürekli devam eden kesintisiz bir hareket olarak algılanması gerekir.

Masaj sırasında uygulanan basınç hafiften güçlüye doğru değişmelidir. Kemikli alanlar üzerindeki basıncın daha hafif, büyük kaslar üzerindeki basıncın ise daha sert olması gerekir. Masaj sırasında derin ve güçlü basınçlar uygulamaktan korkmamak gerekir; zira sert dokunuşlar oldukça rahatlatıcı olabilmektedir.

Masaj yaparken sadece vücudun kendi ağırlığı yeterlidir, ekstra basınç ve güç uygulamaya gerek yoktur. Masaj yaparken konuşmamak, başka bir şeyle ilgilenmemek, sadece yapılan işe konsantre olmak gerekir. Masajı yapan kişinin de masaj yapılan kişinin de konsantre olması ve dikkati tek bir yere toplaması masajı başarıya ulaştıran yegane faktörlerdendir.

Masaja ilk etapta hafif hareketlerle başlayın. Masaj dokunuşları omuzlardan başlamalı, sırta ve bele doğru ilerlemeli.

MASAJ NASIL YAPILIR?

Kas yapısını, sinir yapısını ve insan vücudunu sarmalayan deriyi etkileyen masajın faydaları saymakla bitmiyor. İyi bir masaj, vücut ağrılarını dindirmesi, kas kasılmalarını gevşetmesi veya hem sinirleri yatıştırıyor olması sebebiyle faydalı olarak görülse de eğer profesyonel kişiler tarafından yapılmazsa kötü tecrübeler yaşanmasına da yol açabilir. Masajda ellerle, parmaklarla, dirseklerle ya da bir alet yardımıyla masaj yapılan kişinin derisine belli bir ritimle temasta bulunulur. Masaj yapılan bölgeye göre dokunuşların hızı ve sertlik derecesi farklılık gösterebilir. Masaj yapan kişinin insan vücudunu ve anatomiyi tanıması bu sebeple oldukça önemlidir. Vücudumuzun her bölgesi aynı hassasiyet seviyesinde değildir. Sırta yapılan masajla boyna yapılan masajdaki dokunuşlar aynı şiddette olmayacaktır.

EN YAYGIN MASAJ TEKNİKLERİ

Masajın, masaj yapılacak bölgeye ve amacına göre değişen teknikleri vardır. Masaj teknikleri ve masaj çeşitleri birbirinden ayrılır. Masaj tekniklerinden bazıları medikal masaj teknikleri bazıları ise rahatlatıcı masaj teknikleri olarak anılır. Öfloraj (Sıvazlama tekniği), Petrisaj (Yoğurma tekniği), Friksiyon (Dairesel Baskı tekniği), Tapotman (Avuç içi darbe tekniği), Vibrasyon (Titretme) gibi teknikler, yaygın masaj tekniklerinin arasında sayılır.

Dünyanın her yerinde oldukça popüler olan masajın bazı ülkelerde zaman içinde kültürel bir yeri bile oluşmuştur. Rahatlatıcı masaj teknikleri herhangi bir kırık, çıkık, kasılma durumu olmaksızın, vücudu gevşetmek ve stresi yatıştırmak amacıyla yapılan masaj çeşitlerini içerir.

İsveç Masajı: En yayın masaj türlerinin başında İsveç masajı geliyor. Profesyonellerden ziyade kişilerin kendi kendilerine de yapabileceği İsveç masajının tarihi çok eskilere yıllara dayanır. İsveç masajında amaç masaj yapılan bölgede kan dolaşımını hızlandırıp gerginliği azaltmaktır. İsveç masajında parmaklarla, dirseklerle ya da avuç içleriyle masaj yapılacak bölge sıvazlanır ya da yoğurulur.

Refleksoloji: Geleneksel masaj teknikleri (Bali Masajı, Thai Masajı, Sıcak Taş Masajı, Shiatsu Masajı) gibi masaj terapi yöntemi olarak kullanılan masaj türlerinin başında geliyor.

Refleksoloji masajı, İsveç masajına göre biraz daha kısıtlı alanlarda geçerli olan bir masaj tekniğidir. Çoğunlukla ayaklara uygulanan Refleksoloji masaj tekniğinin ellere ya da kulaklara uygulanması da normaldir. Refleksoloji masajında amaç vücudun refleks noktalarını uyarmaktır. Vücudun bütün sinir sistemi ayaklardan geçtiği için özelliklere ayaklara uygulanan Refleksoloji masajında sinir sistemi uyarılır. Refleksolojinin masaj terapi yöntemlerinden biri olarak kabul edilmesinin nedeni de budur. Uzak Doğu toplumlarında oldukça yaygın olan Refleksoloji’de ayak tabanındaki belli noktalara baskı uygulanır.

Aromaterapi: Masaj teknikleri içinde adından da anlaşılabileceği gibi bitkisel yağlar kullanılarak yapılan doğal masaj yöntemlerinden biridir. Çeşitli yağlarla vücudun herhangi bir yerinde stresi azaltmak ve vücudu rahatlatmak amacıyla yapılır.

Sporcu Masajı: Spor yapan kişilere ya da profesyonel sporculara, kaslardaki zorlanmayı, zedelenmeyi ya da sakatlanmaları iyileştirmek amacıyla yapılır. Profesyoneller tarafından yapılması önem taşır.

Yüz Masajı: Yüz kaslarını gevşetmek ya da baş ağrılarını dindirmek amacıyla yüz bölgesine yapılan masaj türüdür.

SIRT MASAJI NASIL YAPILIR?

Sırt bölgesinde hissedilen ağrıların sebebi romatizma ya da kemikle ilgili rahatsızlıkların yansıması olabileceği gibi yorgunluğun, stresin yansıması da olabilir. Sırttaki kasların ve iskelet yapısının gevşemesi sağlıklı bir omurga için önemlidir. Sırt bölgesine genelde klasik masaj uygulanır.

Sırt bölgesindeki kan dolaşımını hızlandıracak İsveç masajı sırt masajı için sık kullanılan bir yöntemdir. Kas yapısını esnetecek aromatik masaj da sırt masajında tercih edilebilir. Sırt masajı yapılırken düz bir zemine uzanmak önemlidir.

 

Anahtar: sırt masajı, sporcu masajı, aromaterapi masajı,yüz masajı, masaj, masöz,  reflekseloji, isveç masajı, 

Cep Telefonum
0552 664 43 28
Listing ID: 7860b8166d86a38

Report problem

Processing your request, Please wait....

Yorum Yaz